Skuteczne sposoby na wyczyszczenie tapicerki
Na kanapach, fotelach, krzesłach tapicerowanych spędzamy dużo czasu, wysokie jest więc również prawdopodobieństwo, że pojawią się na nich plamy. Zarówno przy czyszczeniu niewielkich zabrudzeń, powstałych na skutek zachlapania sokiem, jak i tych większych, spowodowanych rozlanym kieliszkiem czerwonego wina czy trudnych do usunięcia plam z krwi, należy pamiętać o sprawdzeniu zaleceń producenta dotyczących prania naszych mebli.
Istnieje kilka patentów na odplamianie tapicerki. Można próbować zastosować domowe metody, z wykorzystaniem środków, które znajdują się w każdej kuchni lub od razu zaaplikować profesjonalny preparat do czyszczenia mebli tapicerowanych. Sprawdź, jak odplamić tapicerkę, tak, aby jej nie uszkodzić.
Jak odplamić tapicerkę – skuteczne domowe sposoby
Jeżeli plamy na tapicerce są świeże, warto zastosować domowe sposoby walki z zabrudzeniami. Jak odplamić tapicerkę materiałową? Przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia, mebel należy dokładnie odkurzyć, a jeśli znajduje się na nim sierść zwierząt, warto dodatkowo użyć rolki do ubrań. Następnie można wypróbować miksturę przygotowaną z sody oczyszczonej i soku z cytryny. W walce z tłustymi plamami sprawdzi się mąka ziemniaczana – należy wysypać ją na plamę, pozostawić na ok. 15 minut i usunąć odkurzaczem.
Odplamianie tapicerki ze skóry to nieco trudniejsze zadanie, należy bowiem szczególnie uważać, aby nie uszkodzić delikatnego obicia. Jeżeli nie mamy pod ręką specjalistycznego preparatu do czyszczenia mebli skórzanych, zabrudzenia można spróbować usunąć roztworem przygotowanym z oleju roślinnego, np. oliwy z oliwek oraz octu (w proporcjach 1/2 szklanki oleju i 3/4 szklanki octu).
Odplamienia tapicerki – usuwanie zacieków z tapicerki
Jeżeli nieumiejętnie wyczyścimy kanapę bądź od zabrudzenia upłynęło dużo czasu, na tapicerce mogą pojawić się brzydkie zacieki. Aby odplamianie tapicerki było skuteczne, najlepiej zastosować specjalistyczny preparat przeznaczony do czyszczenia tkaniny, z której wykonano obicie. Detergent w postaci pianki, płynu lub żelu trzeba delikatnie wetrzeć w materiał używając gąbki, a następnie zebrać jego nadmiar przy pomocny zwilżonej ściereczki. Na koniec należy dokładnie osuszyć obicie, zwłaszcza brzegi miejsca, w którym znajdowała się plama.