Jak często trzeba prać tapicerkę meblową?

Dlaczego należy prać meble tapicerowane?

W większości gospodarstw domowych sofa to centralny punkt salonu, miejsce odpoczynku, relaksu, przyjmowania gości oraz zabawy z dziećmi. Na kanapach czy fotelach spędzamy codzienne nawet kilka godzin, jednak niewiele osób pamięta o regularnym czyszczeniu tapicerek.

Meble tapicerowane zatrzymują rozmaite zanieczyszczenia, roztocza kurzu domowego i inne alergeny, a nawet groźne dla zdrowa bakterie czy grzyby. Obicia pochłaniają także nasz martwy naskórek czy nieprzyjemne zapachy pozostawiane przez zwierzęta domowe. Jeżeli w domu mieszkają małe dzieci, tym bardziej należy zadbać o czystość kanap. Przeczytaj, jak często prać meble tapicerowane.

Jak często prać tapicerkę – ważne wskazówki

Na początku należy wyjaśnić co w ogóle oznacza „czyszczenie” mebli tapicerowanych. Otóż, skuteczne pozbywanie się brudu z tapczanu, krzeseł czy foteli to nie tylko ich odkurzenie czy powierzchowne wytarcie widocznych gołym okiem plam. To przede wszystkim dokładne pranie z wykorzystaniem profesjonalnych środków przeznaczonych specjalnie do tego celu.

Zastanawiasz się, jak często prać tapicerkę? Wszystko zależy od stylu życia, przede wszystkim, jak dużo czasu spędzasz odpoczywając na kanapie czy fotelu, czy jesz lub pijesz, siedząc na sofie, a także czy posiadasz dzieci oraz zwierzęta domowe. Jak często prać meble tapicerowane, jeżeli są one mocno eksploatowane? Wówczas kompleksowe czyszczenie tapicerki meblowej powinno odbywać się przynajmniej raz na kilka miesięcy. Jeżeli jednak meble stoją nieużywane, wystarczy pranie raz w roku lub raz na dwa lata.

Jak często prać meble tapicerowane – najlepsze preparaty

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów do prania tapicerek, ich wybór uzależniony jest od materiału, z którego wykonano mebel oraz od tego, jak często będziemy prać tapicerkę. Środki do czyszczenia mogą mieć postać pianki, żelu bądź płynu. Do szczególnie trudnych do usunięcia zabrudzeń warto użyć odplamiacza, a żeby pozbyć się brzydkiej woni – po neutralizator zapachów. Informacja o tym, jak często prać meble tapicerowane przy użyciu takich specyfików, a także wszelkie środki ostrożności dotyczące stosowania, zawsze znajdują się na opakowaniu detergentu.